• Resultat

Tävlingsresultat 2019

Lydnadstävling 2019-10-12

Startklass

1.Weronica Tengmark med Skogsvallarens Cia Värnamo Bk
2. Emma Gustavsson med Prince-Petipad Hässleholms Bk
3. Julia Andersson med Pixi Osby Bk 
3.Marie Johansson med Charlie Åhus Bk
3.Maria Lindsjö med Snögrisens Gremlin Olofströms Bk

Klass 1
1. Jeanette Hansson med Jelena Blue Diamond Of The Biscuite Osby Bk
2.  Marie Gustavsson med Tellbergs Courts Levi Ljungby Bk
3.  Lisbeth Nyhlén med Dizzy-Af-Teves Osby Bk

Domare i båda klasserna: Anna-Kerstin Svensson

Rallylydnadstävling 2019-08-24/25.

Nybörjarklass A (Ingen bild)
1.Chrissie Papke Fibi Berger pres da la foret Tyskland (Germany)          97p
1.Carla Canham  Exigor´s Earl Antonio    Alvesta Hundklubb                  97p
3.Ankie Hansson Tino                              Markaryds BK                          95p

Nybörjarklass B
1. Ankie Hansson     Tino                                       Markaryds BK           93p
2.Frida Hammarlund Pilla-Nillas Animalix Bianca  Osby BK                   92p
3.Chrissie Papke     Fibi Berger pres da la foret    Tyskland                   89p       

Fortsättning A
1.Emelie Tuvesson  Se Upp Ett Ufo Gör EntrÉ    Helsingborg Brukshundklubb         100p

2.Cissi Edgren         A´monibe´s Brno                  Hässleholm BHK                              94p
2.Karin Hansson     Dolly X Factor Remee           Höör BK                                           94p

Fortsättning B

1.Emelie Tuvesson    Se Upp Ett Ufo Gör EntrÉ                Helsingborg BK       97p
1.Linda Fernström     Andreelunds Figo                             Göinge-Broby BHK  97p
3.Sandra Andersson  Evallens Chocolate Xcellent Daisy  Bjuvs BK                  94p
3.Åsa Alfred               Indigo Flash CendrÉ Delanoed´orient   Åhus BK             94p

Avancerad A
1.Lotta ThorénGemdales     Energiska Erik                 Varbergs BK          93p
2.Laila Gustavsson              Sally                                Söderåsens BK      91p
3.Catarina Blennow             Moonstruck After Eight    Veberöd BHK         86p

Avancerad B

1.Catarina Blennow    Moonstruck After Eight            Veberöd BHK      97p
2.Emma Jarleswärd   Swanline´s Somerset Sid         Osby BK             90p
3.Malin Fräki              Black Track´s Ökömökö Mini    Tollarps BK         84p

Mästarklass A

1.Ritha Rörlien               Migeva I´ll Be There             Svenska welsh corgiklubben  98p
1.cecilia Stjärna             Dumle                                   Göinge-Broby BHK                 98p
3.Christina Enoksson   Änglarnas Klara Kassiopeja   Råådalens BK                        97p

Mästarklass B

1.Ann-Kristin Petersson     Manvargens Kotte            Sjöbo BK         100p
2.Ann Persson                   Swanline´s Kaly Kaiser     Osby BK           99p
3.Linda Jönsson                Svassas Easy Choice       Lunds BK          98p

Rallylydnadstävling 2019-05-11

Nybörjarklass A
1. Maria Andersson
2. Helena Åkerblom
3. Gun Paulsson / Janelle, Osby BK

Nybörjarklass B

1. Sandra Jönsson

2. Sandra Svensson / Nomi, Göinge Broby BHK

3. Gun Paulsson/ Janelle, Osby BK

Avancerad A

1. Mina Nyberg / Eifur, Göinge Broby BHK

2. Hanna Sandberg

3. Petra Rantatalo

Avancerad B

1. Petra Rantatalo

2. Hanna Stenberg

3. Emma Jarlesvärd/ Enzo, Osby BK

Tävlingsresultat 2018

Appelltävling 18-10-21

1. Anna Sandström /Spinoys Merlin  Tervueren   Lunds BK                                             198.5p Uppflyttad
2. Ann-Lis Brorsson /Aqua Seer´s Once In A Lifetime Golden retriever Oskarströms BK     168p Godkänd
3. Bennie Ohlin /Jean Dark Wink Wink    Dobermann   Kristianstads BK                         128.75p Godkänd

Söktävling 2018-09-02

Lägre Klass
1.Hans Erik Nordborg  Göinge-Broby BK     Rus`Ts Precious Vallmijaspis      Nova Scotia Duck Tolling    Reteriver                                                                                                                                           Godkänd
2. Ann-Marie Nilsson    Karlshamns BK      Maibe Tails Co-Co                     Australian Shepherd  Godkänd
3. Ann Wanker            Åhus BK                  Twinbox W`s Suger Rush             Boxer                       Godkänd

Högre klass
1. Alf Karlström          Sölvesborgs BHK       Ullhedens Ös                   Malinois                             Uppflyttad
2. Victoria Kullenberg  Ljungby BK               Rissies Mixxa                   Riesenschnauzer svart       Godkänd
3. Ronnie Jönsen        Åhus BK                   Angel                                Hollandse herdershond kh  Godkänd

Elit klass
1. Åsa Malmberg      Ystad BK           Manzano                        Kelpie     Cert och blev BRUKSCHAMPION.
2. Annett Sjöberg     Osby BK            Blackneck`s B`undra      Malinois                               Certifikatpoäng
3. Per Josefsson      Älmhults BK      Rissies Nilas                   Riesenschnauzer svart        Certifikatpoäng 

Tävlingsresultat 2017

Söktävling L-Elit 2017-09-03

Lägre klass

1. Eva Malmport och Aussie Actions Red touch of Gold 553,25 p
2. Inki Sjösten och Gränsvallarens Ämica 552 p
3. Liselott Rundgren och Myramarkens Trond af Dellen 542,25 p

Högre klass

1. Marie Åkesson och Maximilian Fox's Longsnout 451,25 p
2. Madeleine Lundh och Gibzon 356,75p

Elit klass

1. Maud Wåhlin och Memoars Utopia 597 p
2. Liselott Andersson och Emmabourne Upward Bound 555,5 p
3. Per Josefsson och Rissis Nilas 546,25 p