På denna sida hittar du officiella tävlingsresultat.

Inofficiella resultat och cupresultat ligger under respektive aktivitet.

2016

Lydnadstävling                                                        2016-09-18

1.Ann-Marie Nilsson Maibe Tails Co-Co Karlshamns BK175p 1:a pris Australian shepherd
2.Madelene Olofsson Olexius Qarma Åhus Brukshundsklubb 164p1:a pris Tysk schäferhund
3.Gun Paulsson Tiny Tuft´s Livia Di Giuggio Osby BK159.5p 2:a pris Lagotto romagnolo

Lydnadsklass 2

1.Carina Johansson Torneryds Fay Karlskrona BK179p1:a pris Tysk schäferhund
2.Helene Mårtensson Ullsåsas Helly Hansen Veberöd BHK175.5p1:a pris Collie, långhårig
3.Anette Ruderstam Chappers Casino Boogie Markaryds BK164p1:a pris Schapendoes

Lydnadsklass 3

1.Madelaine AnderssonUllhedens X-IeLunds BK276.5p1:a prisTervueren

1.Linda Jönsson Svassas Easy Choice Lunds BK 271.5p1:a pris Bearded collie
2.Camilla Jyrmark Baucoon Belive It Or Not Kungsbacka Brukshundklubb269p 1:a pris Engelsk springer spaniel
3.Hanna Nilsson Respons Rappa Rockartist-ten BKs Halmstadsavd.238.5p 2:a pris Golden retriever

2015

Animalix Lydnadscup kl 1&2                           20150419

1. Pernilla Svensson       Osby BK                    Lerkulans Ralla                             189 p        
2. Åsa Skog                      Älmhult BHK             Bennaz Czillah ELRA                   186 p          
3. Sanna Mårtensson     Rottweilerklubben      Showbusiness Duracelle               182 p        

Lydnadsklass 1 eftermiddag

1. Rebecca Hardarsson   Hässleholm BHK             Westpark Telma                                  187 p      
2. Anders Olsson               Osby BK                         Zelda                                                   182 p      
3. Catrin Karlsson              Karlshamns BK              Rave on Frances Fauve Da                173,5 p      

Cupvinnare lkl 1, Åsa Skoog, Älmhult Bk

1. Jytte Sigsgaard        Söderåsen BK         Mironiks Smile                        171,5 p  
2. Terese Svensson     Laholm Bk               Valltäppasns Dike                   170 p    
3. Inger Bjerstedt          Osby BK                 DatsrÉges Snow Drop            164 p  
1. Folke Gustafsson     Kristianstad BK        El Merinos Better Stuff           175,5 p      
1. Jeanette Hansson    Osby BK                   Ikkatorpet´s Cajza                 175,5 p      
3. Jytte Sigsgaard         Söderåsen BK         Mironiks Smile                        167 p      

.

Cupvinnare lkl 2, Jytte Sigsgaard, Söderåsen BK

2014

Appeltävling 2014-10-26

1. Martina Kroon, Walkabout Lura, Australian kelpie, Osby BK, 268p (spår)
2. Ingrid Gustavsson, Svarta Majas Drozhd, Svart terrier, Svalövs BHK, 205p (sök)
3. Loreanne Jagenheim Lakkas Holiday, Softis, Göinge-Broby BHK, 164.25p (spår)


 

Resultat Apelltävling 2013-10-27

1. Cecilia Strandhagen,  Airotkivs Hasse,                 Åhus brukshundklubb     290,5 p
2. Bertil Andersson,       Nigra Ludens Rock´n Roll,  Göinge Broby BHK,        246,5 p
3. Tommy Nilsson,         Puckings Bonzo,                 Ystad BK                        233.75 p

 

Resultat lydnadstävling 2013-04-14

Lydnadklass 1

 

Lydnadsklass 1
1. Sarah Karlsson, Ullbitens Kid, Älmhult BHK 189.00
2.Ursula Liljegren, Springer Nova´s Liam Of Tuffno, Olofströms BHK 183.00
3.Marianne Yngve, Hässlehoffs Gnista-Mistidotter, Olofströms BHK 174.00

Lydnadsklass 2

Lydnadsklass 2
1. Jeanette Hansson, Mironik´s Bridge, Osby BK 159.00
2.Helena Johansson, Vidjoels Orlando Bloom, Ljungby brukshundklubb 132.00
3.Monica Persson, Omma, Åhus Brukshundsklubb 128.00

Lydnadsklass 3

Lydnadsklass 3
1. Anna-Lena Nilsson, Öljersjös Estanzia, Olofströms BHK 279.00
2. Maria Hofvander, Baccus, Svedala Brukshundklubb 277.00
3.Torsten Ericsson, Azalea-Martima, Sydöstra Skånes BK 233.00

Lydnadsklass Elit

Lydnadsklass Elit
1. Sarah Karlsson, Guldgruvans Gissa, Älmhult BHK283.50
2. Annika Hedsten, Haremet´s Windie, Olofströms BHK 252.00
3. Birgitta Svedin, Hjälmsatösens Anja, Karlshamns BK 242.50

Resultat 2012-03-18 Spår LKL

.

1. Marie Johansson Hässleholm BHK Leagården´s Izha Black Queen 562.00 p
2. Tina Jonsson SBKs Halmstadsavd. Lintrollets Lilla C 524.25 p
3. Jeanette Håkansson Karlshamns BK Torneryds Gipsi 483.50  p
4. Ia Björk Värnamo BHK Red Goblin´s Zoda 481.00 p
5. Berth Ljunggren Raskl. Hollandse herdershond Havrevingens Ewill 476.25 p
6. Maria Rydberg Sölvesborgs BHK Maggie Av Midälvaland 374.75 p
       
       
       

Patrullhund Elit klass

 

1. Jessica Dehlin Kristianstad BK Ermoro´s Pixi 668,25 p Cert
2. Anders Emgård Kristianstad BK Bazzakulls Lambourghini 604,00 p Certp
3. Jessica Lundevall Skultuna BK Crossway´s Maximus 567.00 p Godk
4. Maritza Lövdahl Ängelholm BK Dubion Jump 565,25 p Godk
           
           

 

Resultat 2012-04-06 Bevakning, LKL, HKL & Elit

Patrullhund Högre klass

 

1. Birgitta Möllebäck  Ystad BK  Corallrevets Schondra  522,75 p Uppfl
2. Camilla Knutsson  Lunds BHK  Asta  373,00 p Godk
           
           

 

Patrullhund Lägre klass

 

 1.  Lisa Larsson Ystad BK  Askelons Fröja  478,75 p Uppfl
 2.  Mikael Bonder Höör Bk  BonderHouse Ammi  457,25 p Uppfl
 3.  Joakim Andersson Tomten BHK  Glimmagårdens Ametist  403,00 p Godk
           
           

 

Resultat 2012-05-19 Rallylydnad 4 klasser

Nybörjarklass

 

1. Heidi Aregger Continental´s Amazingflame By Roxie Hässleholm HU  98 p
2. Christine Ehrlander Ängsbacken´s Santo Lunds Brukshundklubb  96 p
3. Cecilia Fembro Ozzy SBKs Halmstadsavd  93 p
3. Charlotte Wiberg Cosmos Söderåsens BK 93.00 poäng  93 p
3. Anneli Wittenberg Argenta´s Idalee Kristianstads BK  93 p
3. Annelie Haraldsson Häxsjön Catta Kristianstads BK  93 p
7. Gull-Britt Persson Romele´s Lenora Veberöd BHK  92 p
8. Maria Lundström Smulan Göinge-Broby BHK  87 p
8. Kerstin Korning Rise To Moon Aurora Lunds Brukshundklubb  87 p
8. Heidi Christtreu Dynamic Flyer´s Posh Thomas Svenska beagleklubben  87 p
11. Lina Möller Skaddedalens Dilba Diamant Osby BK  85 p
11. Britta Aasvold Kudos Abc Osby BK  85 p
13. Anneli Wittenberg Argenta´s Brittany Kristianstads BK  84 p
14. Yvonne Bengtsson Avatar Futurian Växjö BK  82 p
15. Marie Svensson Melker Osby BK  81 p
15. Kerstin Korning Motown´s Dream Baby Lunds Brukshundklubb  81 p
17. Gunbritt Harnemark Somollis Shiny Karlshamns BK  77 p
18. Malin Berglund Alba Nuadh Aiden Na Mayla SBKs Halmstadsavd  75 p
19. Susanne Friberg Goldzack Ikaros Älmhult BHK  73 p
20. Chris Erlandsson Gråtoftas Flitiga Lisa Höganäs  72 p
21. Janet Brunnström Northstartårtan Osby BK  70 p

 

 

 

 

Fortsättningsklass

 

1. Inger Bjerstedt DatsrÉges Snow Drop Osby BK

 99 p

2. Gull-Britt Persson Oakroad´s Friends Forever Veberöd BHK

 95 p

3. Ann Persson Lycos Show Me Love Osby BK

 94 p

4. Eva Bauer Jensen Osby BK

 93 p

5. Charlotte Evaldsson Sunshinepearl´s Zkywalker Ronneby Brukshundklubb

 92 p

5. Pia Helene Welander Lärkahalls Jigglypuff Örkelljunga BK

 92 p

7. Ann Persson Kudos Air Osby BK

 89 p

8. Britt Olofsson Gilliam´s Gold Black Temptation Örkelljunga BK

 88 p

9. Johan Andersson Grahnskans Bell Kristianstads BK

 87 p

10. Margareta Johansson Quizzical´s Gaia Of Joyce Örkelljunga BK

 85 p

10. Agneta Andersson Häxringens Qira Söderåsens BK

 85 p

12. Margareta Johansson Quizzical´s Zkrutt Jr Of Gaia Örkelljunga BK

 84 p

13. Britt Olofsson Gilliam´s Gold Uno Sed Leo Örkelljunga BK

 77 p

14. Anita Gudmundsson Gryningsljusets Fine Hardy Göinge-Broby BHK

 76 p

15. Lis Dissing-Madsen MilleRossi Osby BK

 75 p

 

Avancerad

 

1. Jeanette Hansson Gemdales Nice Natalie Osby BK

 96 p

1. Jeanette Hansson Ikkatorpet´s Cajza Osby BK

 96 p

3. Andrea Andersson Tindra Eslöv Brukshundklubb

 89 p

3. Zizi Ohlsson Missnutt´s Specific Söderåsens BK

 89 p

5. Anita Ahlqvist Ikkatorpet´s Collin Svenska collieklubben

 87 p

6. Jeanette Hansson Gemdales Unbelievable Urzula Osby BK

 80 p

7. Gertrud Malm Sanque´s Upsydaisy Lunds Brukshundklubb

 79 p
   

 

Mästarklass

 

1. Marie Kinder Riverbreeze Tickling Pearl Sölvesborgs BHK

97 p
1. Ursula Möller Falkentorps Kajsa Falkenbergs BK 97 p

1. Carina Engkvist Krankesjöns Yellow Diamond Sölvesborgs BHK

97 p

1. Susanne Quick Sally Hörby BK

97 p
5. Marie Kinder Blazing Fowlers Apache Sölvesborgs BHK 95 p

6. Jörgen Hammarström Convictions Engine Söderåsens BK

91 p

6. Hanna Nilsson Strandgläntans Best Friend Oskarströms BK

91 p
8. Linda Jönsson Highflying Thats Just Me Lunds Brukshundklubb 90 p
9. Marie Mattsson Team Smart´s Ester-esparto Osby BK 89 p

10. sven håkansson Walk On Elina Kristianstads BK

88 p
10. Annelie Hammarquist Jomgardens Calippo Sölvesborgs BHK 88 p
12. Rigmor Carlsson Superioues Annie Örkelljunga BK 87 p
13. Tilla Andersson Coup De Vent Merveille Svalövs BHK 86 p
14. Lena Pålsson Chilli Söderåsens BK 82 p
15. Pia Helene Welander Riddarens The Famous Grouse Örkelljunga BK 81 p
16. Mirja Karlsson Zorba SBK Göteborgsavd 79 p
17. Andrea Hammarström Conviction´s Glimma Söderåsens BK 78 p
18. Marie Ulriksson Mellskogen´s Zack The Smart Fellow Jönköping BHK 76 p
18. Lars Persson Blå Rosen´s Adam Söderåsens BK 76 p
20. Maria Svensson Laban Hässleholm HU 75 p
21. Kristina Jönsson Solvingas Ida Triross Sölvesborgs BHK 74 p
21. Marie-Louise Segvall Futtentorpets Ceasar Ale BK 74 p
23. Tilla Andersson Trixa Svalövs BHK 72 p
24. Pascale Ramneskog Grand Lutin Zero Landskrona BK 71 p

 

 

Resultat Rallylydnadstävling 24 september

Rallylydnad Nybörjare A

 

1. Anna Gonzalez Skallabackens Ophelia Ophelia  Halmstadavd 96 p
2. Peggy Allwood Continental´s Rebel By Maniac Skrutt  Hässleholm HU 93 p
2. Gitte Hansson Villeherman Herman  Tollarps BK 93 p
4. Marie Svensson Melker Melker  Osby BK 91 p
5. Maria Svensson Laban Laban  Hässleholm HU 90 p
5. Ulla Engquist Prince Prince 90.0 poäng  Osby BK 90 p
7. Ann-Margret Lindquist Tiona Orri Niese Of Puma Orri  Hässleholm HU 89 p
8. Margareta Johansson Quizzical´s Zkrutt Jr Of Gaia Zkrutt  Örkelljunga BK 84 p
9. Eva Bauer Jensen Jensen  Osby BK 78 p
10. Kirsten Wretstrand Ässtorps Qarisma Alice  SÖ Skånes BK 77 p
11. Pia Åberg Rätt O Slätts Uffi Ursnygg Uffi  Osby BK 76 p
12. Flo Nilsson Wendel Summerstorm´s Destinys Design Zing  Hörby BK 75 p
12. Lis Dissing-Madsen MilleRossi Rossi  Osby BK 75 p
14. Maria Svensson Cito Cito  Hässleholm HU 74 p
15. Charlotte Wiberg Cosmos Cosmos  Söderåsens BK 73 p
16. Agneta Andersson Häxringens Qira Qira  Söderåsens BK 70 p
Rallylydnad Nybörjare B
     
1. Ann Persson Lycos Show Me Love Tequila Osby BK 98 p

2. Helena Jardelid Ebba

Laholms BK 97 p

3. Britta Aasvold Kudos Abc Kajsa

Osby BK 96 p

4. Veronica Andersson Lyra Lyra

Oskarsströms BK  94 p

5. Anna Nielsen Schnaublacks Kajsa Kavat Zita

Markaryds BK 87 p

6. Karita Nilsson Mybackens Mynta Mynta

Lund BK 84 p

6. Frida Hammarlund Götängens Ixa-Ilona Siri

Osby BK 84 p
8. Lena Acking SNUFFE Snuffe  Lund Bk  83 p
9. Anne Sandberg Fallesen Fannyhills Olivia D´equinox Olivia Hässleholm BHK  79 p
9. Lina Möller Skaddedalens Dilba Diamant Dilba Osby BK 79 p
11.Linda Andersson Swedsam´s You´re My Number One Scilla Oxie BK 78 p
12. Britta Aasvold Lady Ruth´s Gessa Stina  Osby BK 77 p
13. Inga-Lill Borg Hylteland´s Enschi enschi  Sölvesborgs BHK  76 p
14. Elvira Persson Kudos Air Singha  Osby BK 75 p
15. Agneta Schyttberg Renarder´s Lady Marib Lady  Hässleholm HU 74 p
16. Marie Svensson Emerton´s Diamond Fizz Malte Osby BK 73 p

17. Christin Karlsson Ebony Paw´s Black Betha Elsa

Torsås BK 70 p
Rallylydnad Fortsättning

 

1. Marie Kinder Blazing Fowler´s Apache Passe Sölvesborgs BHK 97 p
2. Christine Nilsson Beathalandet Prinz Prinz Hässleholm BHK 95 p
3. Petra Nilsson Glimmagårdens Sardonyx Sardo Eslöv BK 92 p
3. Marie Kinder Riverbreeze Tickling Pearl Tessie Sölvesborgs BHK 92 p
3. Lars Lihnér Vattenandens Acke Acke Hässleholm BHK 92 p
6. Karin Johansson Fraser Tartan Ursula In Charge Ussi Borås BK 90 p
7. Carina Engkvist Krankesjöns Yellow Diamond Hjalmar Sölvesborgs BHK  89 p
7. Annaliisa Österbacka Kanadickens Calabria Di Cosa Nanna Olofströms BHK 89 p
7. Eva Cajhagen Sandskogens Clara clara Lunds BK 89 p
7. Kristina Jönsson Solvingas Ida Triross Ida Sölvesborgs BHK 89 p
11. Linda Lindblad Lintorpets Skima Tilda Hässleholm HU 87 p
12. Karin Johansson Exigor´s Red Tindra Tindra Borås BK 86 p
13. Anki Rolfsson Space Tibur Tibbe Laholms BK 78 p
14. Ann Lyckvinge Silver Silver Laholms BK 77 p

 

Rallylydnad Avancerad

 

1. Cecilia Mollgren Silogården´s Essi essi Oskarströms BK 95 p
2. Lena Pålsson Chilli Chilli Söderåsens BK 93 p
3. Cecilia Mollgren Havalidens High-flying imsa Oskarströms BK 91 p
4. Hanna Nilsson Strandgläntans Best Friend Baily Oskarströms BK 89 p
5. Karin Johansson Måsarps Spike Ones Gun Spike Borås BK 87 p
6. Emelie Tuvesson Happy Life Dong Quai Vincent Helsingborg BK 79 p

7. Beatrice Palm Swedsam´s Xeptionella Stella

Lunds BK 75 p
8. Jenny-Lynn Åkesson AXSA AXSA Simrishamns BK 71 p

 

Resultat från lydnadstävlingen den 16/4 2011

Lydnadstävling 1: domare; Lennart Eriksson

Plac  

Pris     

Poäng    

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

196.50 

Pernilla Svensson & Animalix Fröken Frida(S37920/2009)

Nova scotia duck tolling retriever

Osby Bk

2

1. pris

183.50 

Per-Åke Nilsson & Calaisa(S15714/2009)

Labrador retriever

Osby Bk

3

1. pris

180.50

Mats Bjerstedt & Datsréges Snow Drop(S17676/2009)

Labrador retriever

Osby Bk

3

1. pris

180.50

Jeanette Hansson & Ikkatorpet´s Cajza(S25756/2009)

Collie, långhårig

Osby Bk

5

1. pris

178.00

Carin Österberg & Maibe Tails Oxy(S48122/2006)

Australian Shepherd

Osby Bk

6

1. pris

176.00

Veronica Andersson & Gold Farm's Sherly Clamp(S22081/2007)

Golden retriever

Osby Bk

7

1. pris

168.00

Gunilla Rosén & Tindra(TAVLIC001466)

Blandras

Hässleholms Brukshundklubb

8

1. pris

161.00

Susanne Pihl & Cajiro´s Black Hope(S66129/2009)

Australian Shepherd

Göinge-Broby BK

8

1. pris

161.00

Nils Andersson & Kempssons Spiderman(SE10319/2010)

Nova scotia duck tolling retriever

Osby Bk

10

1. pris

160.00

Vlad Curavale & Hässlehoffs Nala-Samoadotter(S34335/2009)

Hovawart

Karlshamns BK

11

2. pris

153.50

Martin Erlandsson & Granskans Bianca(S41753)

Schäfer

Kristianstads BK

12

3. pris

120.00

Johan Lycksell & Malte(SE18752/2010)

Irish Softcoated Wheaten Terrier

Hässleholms BrukshundKlubb

13

3. pris

108.00

Inga Westerlund & Ulvgårdens Jissa(S35181/2009)

Schäfer

Landskronabk

Lydnadsklass II: domare; Lennart Eriksson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1         

1.pris    

180.00   

Ann Persson & LP Figgefilurs Ebba Elisia(S30243/2009)

Labrador retriever

Osby BK

2

1. pris

172.50

Per-Åke Nilsson & Izolde(S64764/2004)

Labrador retriever

Osby Bk

3

3. pris

138.00

Eva Rundgren & Merrymac Master At Arms(S31595/2004)

Irländsk terrier

Järfälla BK

4

3. pris

134.50

Rosaleen Hedndahl & Dazzy(TAVLIC000382)

Schäfer

Markaryd

 

Lydnadsklass III: domare; Micke Hanson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

2.pris       

248.00   

Bengt-Åke Bligård & Björklyckans Silver President(S30710/2005)

Pudel, stor

Sölvesborg Brukshundklubb

2

3. pris

197.00

Kristina Jönsson & Solvingas Ida Triross(S17980/2005)

Nova scotia duck tolling retriever

Sölvesborgs Brukshundklubb

 

Lydnadsklass Elit: domare; Micke Hanson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

2.pris      

248.50    

Carina Engkvist & Krankesjöns Yellow Diamond(S45896/2007)

Golden retriever

Sölvesborgs Brukshundklubb

2

2. pris

239.50

Sarah Karlsson & Gk Vallhd Pr Guldgruvans Gissa(REGV1585/2005)

Border collie

Svalöv BK

3

3. pris

217.00

Annelie Hammarquist & Jomgardens Calippo(S42777/2006)

Okänt

Sölvesborgs BK

Annette Sjöberg med Zaphira

blev Se LCh 130505